Uvnitř Ájurvédské gurukuly s Pavlom Hloškou

Začátkem února 2018 jsme měli možnost přivítat v rámci našeho projektu pro veřejnost Uvnitř Ájurvédské gurukuly dalšího hosta. Byl jím přední ájurvédský terapeut, učitel a významný šiřitel ájurvédy v Čechách a na Slovensku, Pavol Hloška.

Zajímalo nás, jak se student vojenské školy a následně voják z povolání dostal k ájurvédě. A co je za tím, že patří mezi nejznámější šiřitele ájurvédy u nás. K informacím o ájurvédě se dostal poprvé už ve svých 15 letech, kdy měl velké problémy s pletí. Měl těžké onemocnění kůže a jeho ošetřující lékař mu pomohl jedině tím, že k němu zvolil individuální přístup a léčil ho po ordinační době u sebe doma, aby mu mohl věnovat dostatek péče. Tehdy si ale ještě úplně neuvědomoval, že jde o ájurvédu.

Díky životnímu stylu, stravování a fyzické zátěži na vojenské škole se jeho problémy příliš nezlepšovaly, spíš naopak. Podařilo se mu onemocnět celou řadou nemocí, se kterými si moderní medicína nevěděla rady. Když mu jeho lékař v 39 letech oznamoval, že jeho onemocnění je vážné a nezbývá moc času do konce života, rozhodl se, že se vyléčí a bude zdravý bez ohledu na to, co si o tom jeho lékaři myslí.

Radikálně změnil svůj životní styl a po celou dobu si zachoval pevný postoj, že on je ten, kdo rozhoduje o svém zdraví a nemoci. I na naší besedě pan Hloška zdůrazňoval, jak je zásadní postoj, který nemocný musí zaujmout ke svému onemocnění. S tím souvisí i síla osobnosti. Pavol Hloška měl obrovské odhodlání uzdravit se, i když přesně nevěděl jak. Začal hledat a studovat. Začal studoval jako samouk z knih, potom si našel indické učitele. Stal se jedním z prvních žáků Dr.Govinda Rajpoota.

Dnes se ajurvédě věnuje skoro 25 let, napsal o ní několik knih a říká, že mu ájurvéda zachránila život. Od svého učitele dostal titul riší, který vnímá jako závazek vůči svým studentům a ájurvédě. Je pro něho důležité žít moudrý a sattvický život, ctít a dodržovat vesmírné zákony. Podle jeho slov je nejdůležitější postoj, že on je ve svém životě pánem, a proto on bude rozhodovat, co se v jeho životě bude nebo nebude dít. Za své působení v ájurvédě získal také důležitá vyznamenání za šíření ájurvédy v Čechách a na Slovensku.

Jsem ráda, že jsem měla možnost se seznámit s jeho přístupem.
Ivana Robošová, členka AG

Bookmark the permalink.

Comments are closed.