Uvnitř Ájurvédské gurukuly s Vladimírem Mazalem

Dne 25. listopadu 2017 jsme měli tu čest uvítat mezi námi pana Mazala, majitele rodinných ájurvédských lázní v Českém ráji. V hodinu a půl dlouhém rozhovoru vedeném Martinou Ziskovou odpovídal pan Mazal na otázky mapující jeho cestu životem. Měli jsme tak možnost přehledně se seznámit s jeho způsobem uvažování – o životě jako takovém, vztazích s lidmi a samotné ájurvédě.

Co mě osobně z rozhovoru nejvíc utkvělo? Přirozenost a upřímnost. S velkým nadhledem popisoval rozličné radosti a strasti života, se kterými se potýkal. Od nemocí v dětském věku, inklinaci k různým naukám a zájmům – křesťanství, bojová umění, zen, psaní haiku až po profesní život – zpočátku technické zaměření (informatika). Dozvěděli jsme se také, jak našel svou cestu k ájurvédě – jeden vážený lékař jej ponoukl, aby nevěřil bezvýhradně jen západní medicíně, ale sám se začal aktivně starat o své zdraví.

Pan Mazal je jeden z prvních absolventů čtyřletého studia Ájurvéda Kuti u Dr. Govinda Rajpota. Po přestěhování z Prahy navrhl a svépomocí postavil, společně se svou ženou, v roce 2008 ájurvédské centrum v Borku pod Troskami. Věřím, že barvitým popisováním geneze vzniku těchto ájurvédských lázní si získal nejednoho posluchače. Od vzniku centra si drží stejný koncept – jde především o kvalitu než kvantitu, takže centrum kapacitně pojme k pobytu jen omezený počet lidí, kterým se pak se svou ženou, mimo jiné skvělou kuchařkou, mohou plnohodnotně věnovat.

Nejvíce jsem ocenila upřímnou lidskou zpověď, kdy pan Mazal nemluvil z pozice „podívejte se, jak jsem zkušený a co všechno vím“, ale vnímala jsem partnerskou rovinu, pochopení a životní moudrost. Obdivuhodná je také šíře jeho zájmů, zkušeností a nadšení pro celoživotní studium. Děkujeme za milou návštěvu a přejeme hodně sil.
Hanka Vránová, členka AG

(Více o programu Uvnitř Ájurvédské gurukuly naleznete zde).

Videoukázka ze setkání

Bookmark the permalink.

Comments are closed.