Otevíráme nový první – a zároveň poslední – ročník

Praxe mění naše plány, někdy zásadně a výrazně. První změna nastala hned v červnu 2017, kdy jsme při přijímacím řízení do plánovaného druhého ročníku zjistili, že není dostatek kvalifikovaných zájemců na to, abychom ročník otevřeli. Skončili jsme tak s jedním větším ročníkem, který se ubírá úspěšně žádoucím směrem /pokud vás zajímá více, kde jsme v tomto procesu, přečtěte si předchozí aktualitu Zpráva z pilotní kabiny/.

Jsme téměř v polovině prvního ročníku první skupiny, a co jsme zjistili velmi záhy je, že příprava kvalitní výuky je mimořádně náročná. Je náročnější, než jsme čekali či si dovedli představit. Vyžaduje nejenom mnoho organizační koordinace, složité administrativní a úřední úkony, ale zejména hodně času a energie. A právě čas a zejména energie se ukázaly jako nikoliv nekonečné zdroje a s tím vyvstala otázka, zda a jak budeme pokračovat. Není to otázka dobré vůle, ale opravdové podmíněnosti tím, co je reálné v dané situaci zvládnout. Jednoduše řečeno, kolik sil a schopností máme na již existující závazek a zda je možné přidat další závazek či závazky. Nepovažujeme za zdravé vyučovat o systému zdraví, rovnováhy a harmonie a dělat to nezdravým, nerovnovážným a neharmonickým způsobem. Navíc, někteří z hlavních realizátorů Gurukuly jsou nenahraditelní – jejich absence nebo indispozice ohrozí existenci celého projektu.

Zároveň, a to je třeba zdůraznit, se jedná o projekt, který je založený na vzájemné propojenosti vyučujících na jedné straně a adeptů ájurvédy na straně druhé. I zde je důležitá rovnováha mezi dáváním a braním. Adepti se musí nejenom věnovat časově a jinak náročnému samostudiu, vykonávají i službu sádhanu, ať již ve formě vaření, uklízení, pomoci slabším, vzájemné podpoře či čehokoliv, co situace přinese. Nejsme tedy skupina ve smyslu každý sám za sebe, jsme dohromady fungující organická jednotka vědomí, která se vyvíjí a uzpůsobuje dle toho, co aktuální situace přinese. V tomto slova smyslu jsme ájurvédští každým coulem: ájurvéda je věda mimořádně přizpůsobivá a adaptabilní na podmínky a situace, které život přinese.

Prošli jsme tak nelehkým obdobím, na jehož konci jsme se rozhodli, že je reálné nabídnout ještě jednu šanci ještě jedné skupině kvalifikovaných zájemců o ájurvédu.. Dosavadní zkušenost nás překvapila – pro stávající ročník jsme vybrali o trošku více než 50% kvalifikovaných zájemců, tak jsme zvědaví, zda existuje ještě další skupina zájemců, s kterou budeme moci pracovat. Jsme si vědomi i toho, že existují další školy ájurvédy, které vyžadují jinou úroveň zapojení po všech stránkách a jež jsou vhodné pro daleko širší pole zájemců, než je Gurukula. Záměrem Gurukuly je poskytnout formou výuky celistvé informace o ájurvédě jako terapeutickém systému, takže není vhodná pro ty, kteří chtějí ájurvédu aplikovat pouze ve svém osobním životě či nejbližším okolí. Vychovat budoucí ájurvédské terapeuty je pro nás jednou z nejdůležitějších věcí, vedle dalších předpokladů, které jsme již popsali v jiných částech webu.

Jsme tudíž zvědaví, zda se najde dostatečný počet kvalifikovaných zájemců o studium, abychom mohli otevřít další ročník. Vhledem k náročnosti víme, že nejsme schopni zajistit budoucí výuku tří ročníků najednou a tak, bude-li dáno, se soustředíme na ročníky dva. S důvěrou, že naše nabídka se dostane v ten správný čas k vhodným zájemcům.

S těmi, koho se to týká, se těšíme na společném setkání, kde vzájemně posoudíme, jak se k sobě hodíme. Ostatním zájemcům o ájurvédu přejeme, aby našli vyhovující formu, jak se s ájurvédou seznámit či si prohloubit již nabité znalosti a zkušenosti. V budoucích letech možná vytvoříme nějaký model, který by tyto zájemce uspokojil, nicméně stávající terapeutický trek naplníme ještě jednou, a to v následujícím roce ve stejném formátu, jako je ten stávající.

Termín zaslání přihlášek je 31.3.2018. Více informací najdete zde.

Děkujeme všem za zájem a budeme se těšit na vzájemné setkání.

Za tým AG Martina Zisková

Bookmark the permalink.

Comments are closed.